Klasa Canvas istnieje po to, aby być pokrywana. Sama nic nie znaczy, umożliwia jedynie implementację własnych elementów typu Component. Na przykład jest ona bardzo użyteczna przy wyświetlaniu zdjęć w postaci map bitowych i dla tworzenia własnej grafiki bez względu na to, czy chcemy, lub nie, definiować obsługę zdarzeń dla tego obszaru. Klasa Canvas jest także bardzo przydatna wtedy, gdy chcemy zdefiniować np. przycisk, którego wygląd będzie się różnił od standardowo przyjętego. Ponieważ nie można zmienić standardowego wyglądu przycisku przez stworzenie typu potomnego od klasy Button, jedynym wyjściem jest zaimplementowanie klasy Canvas z żądanym widokiem i standardową obsługą zdarzeń, jak dla przycisku. Przy używaniu klas potomnych klasy Canvas, należy szczególną uwagę zwrócić na implementację metodminimumSize()
ipreferredSize()
to prawidłowego określenia rozmiarów obiektu. W przeciwnym wypadku, w zależności od plany (layout) używanego przez obiekt nadrzędny (typu container), obrazek może być bardzo mały - nawet niewidoczny.Poniżej zamieszczono aplet, który używa 2 instancji klasy potomnej klasy Canvas do prezentacji grafiki.
Kod tego apletu znajduje się tutaj.
Drugim przykładem, który oprócz użycia klasy Canvas łączy w sobie wykorzystanie obsługi zdarzeń i rysowania prostokątów jest wykorzystanie prostokąta do zaznaczania pewnego obszaru apletu.
Kod tego apletu znajduję tutaj.
Jerzy Bobiński - Gdańsk 03.05.1998